En Sıcak Konular

NİHAYET SİGARA FONU KURULUYOR

14 Haziran 2012 11:07 tsi
NİHAYET SİGARA FONU KURULUYOR Sigara içenlerin hastalık harcamaları 8-10 kat yüksek. Bu masrafları, sağlığına dikkat edenler ödüyordu. Şimdiki uygulamayla, suçu işleyen cezasını çekecek.

Yıllardır önerdiğimiz sigara fonu nihayet kuruluyor. Bizim önerdiğimiz fonda, sadece sigara, alkol ve sağlığa zararlı her şeyden kesilen paralar değil, aynı zamanda Amerika ve Kanada’da olduğu gibi zararlı maddeyi satan şirketlerden alınacak paralar da toplanacak ve bu paralar, bu nedenle hasta olanların tedavisinde kullanılacaktı. Bilindiği gibi, sigara, alkol içenlerin sağlık harcamaları içmeyenlerden 8-10 kat daha yüksek olduğu için, bu masraflar sağlığına dikkat edenlerden kesilen primlerden sübvanse ediliyordu. Şimdiki uygulamayla, bu mantık ve hukuk dışı uygulama sona erecek ve sigara, alkol içme özgürlüğünden bahsedenler, kendi hastalık ve kanser harcamalarını kendileri ödeyecek.
 
Taşıt üzerinde anahtar unutulursa, çalınan taşıtın parasını kasko ödüyor mu? Neden? Hırsızı teşvik eden cezasını çeker.  Sigara içen, alkol kullanan veya aşırı kalori tüketerek hastalığa ve Azrail'e davetiye çıkaran da sonucuna katlanır. Kaldı ki bu konuda unutma yok, bile bile sigara içme, bile bile kendini hasta etme var, hem de bütün uyarılara rağmen. Şimdiye kadar göz yumulması bile hata ve ihmaldi. Hastalıkları önleme ve sağlığı korumanın mantıklı yolu, bu tip akıl, mantık ve hukuk uygulamalarıdır.

Sigaraya bağlı sağlık sorunlarının tedavisi için yaptığı masrafların sigara şirketlerinden talep edilmesinin anayasal hak olarak tanındığı Kanada, 1970 ila 2030 yılları arasında devletin tedavisini karşıladığı sigaraya bağlı rahatsızlıklar için 58 milyar Amerikan doları tazminat davası açılmıştı. 1999’da ABD’de sigara şirketleri sağlık masrafları için 25 yıllık süre içerisinde 246 milyar dolar ödemeyi kabul etmişti. Dünya sigarayla böyle mücadele ederken bizim seyirci kalmamız, SGK’nın sağlık savaşıyla çökertilmesi anlamına geliyordu. Bu savaşı fark edip önlem alanları tebrik ediyoruz. Şimdi haberi okuyalım:

.......................................................................................................................................................

SİGARA FONU KURULUYOR

HAZAL ATEŞ / SABAH    

Sigaraya bağlı hastalıkların faturası 3 milyar lirayı aştı. Sigara ile mücadeleye büyük önem veren hükümet, sigara kaynaklı hastalıklara yönelik sağlık harcamalarını karşılamak için ‘sigara fonu’ kurulması kararı aldı. İsviçre, İzlanda, Fransa’daki sigara fonu ve vergilerini tek tek inceleyen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, sigara fonunun önemine dikkat çekerek, “Sigaranın kanser, göğüs hastalıkları konusundaki maliyetleri ortada. SGK’ya bağlı bir fon oluşturulmalı. Bu fondaki kaynakları sadece sigara kaynaklı hastalıklar için kullanalım istiyoruz. Sigarada ÖTV artırıldı. Ya bunun içinden bir tutar ya da yüzde 1 artışla bu fon oluşturulabilir” şeklinde konuştu. Dünya Sağlık Örgütü ile SGK’nın birlikte hazırladığı rapora göre kanser, kalp ve damar hastalıkları için yapılan harcamalar 7.3 milyar lirayı geçti. Toplam sağlık giderlerinin yüzde 9′u tütün kullanımından kaynaklandı. Bu da yaklaşık 3 milyar lira olarak hesap edildi.Bu haber 821 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,914 µs