En Sıcak Konular

KISIRLIK NEDEN ARTIYOR ?

11 Haziran 2012 09:10 tsi
KISIRLIK NEDEN ARTIYOR ? 70'li yıllarda kısırlık oranı %2 iken günümüzde bu oran % 35'e çıkmış bulunuyor. yani her 100 kişiden 35'i artık kısır. Bu hızla, önümüzdeki yüzyılda tarih sahnesinden silinebiliriz. Peki neden?

Uzmanlar, Türkiye’de de yaygın olarak kullanılmaya başlanan hibrit yani kısır tohumlar sebebiyle yeni evlenen her 100 çiftten 35’inin çocuğunun olmadığını söylerek, bu tohumlardan üretilen ürünlerin tüketilmemesi noktasında uyarıda bulundu.

Gıda Güvenliği Hareketi Genel Başkanı Kemal Özer, hibrit tohumların zararları hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Hibrit tohumlar yüzünden Türkiye’de yeni evlenen 100 çiftten 35’inin kısır olduğunu ifade eden Kemal Özer, “Türkiye ve Dünya’nın en önemli sorunu gıda sorunudur. Gıdada kontrolünün en etkili yolu tohumu ele geçirmekten geçer. Hibrit tohumlar ise tohumunun geninin azaltılmasıyla oluşur. 1 kez ekilebilir. O yüzden her yıl yeniden tohum almak zorunda kalınır” dedi. Hibrit tohumların en tehlikeli özelliğinin kısırlaştırıcı olması olduğuna dikkat çeken Özer, “Gıdalar üremeyi doğrudan etkiler. Bir buğday un yapılırken ayırırken ruşeymini ayırsanız bu buğdaydan üretilen unu tüketen insanların üremesini bozarsınız. Türkiye’deki tohumların çoğunluğu da hibrit tohum olduğu için büyük bir tehlikeyle karşı karşıyayız” diye konuştu. 2000 yılında 100 çiftten en fazla 5’inin kısır olduğunu belirten Özer, bu rakamın 2012 yılında yüzde 35’e çıktığını belirtti.

TÜRKİYE’DE TEHLİKE BÜYÜK

İnsan sperm değerlerinin 20 milyon milimetreküpün altına indiğini ve bunun büyük bir tehlike oluşturduğunu dile getiren Özer, 15 milyon milimetreküplük sperm değerine düşüldüğünü ve 15 milyon milimetreküpün altına düşen herkesin kısırlaşabileceğini ifade etti.

Türkiye’yi 2050’li yıllarda büyük tehlikenin beklediğini aktaran Kemal Özer, “Jinekologi Derneği 2. Başkanı Prof Dr Bülent Turaç, ‘2050’de her 100 kişiden 5’inin normal yollarla çocuk sahibi olabilecek’ dedi. Başka nedenleri de olmakla beraber bunun en büyük nedeni tohumlardır. Hükümet 3 çocuk talep ediyor ama çocuk yapacak sperm ya da yumurta kalmayacak” ifadelerini kullandı. Genetiği ile oynanmış tohumlarda katil gen denilen genin bulunduğunu kaydeden Özer, bu genin aynı zamanda tehlikeli protein ve enzimler ortaya çıkarak vücut sağlığını da bozduğunu ifade etti.

Evli kadın başına düşen çocuk miktarların yıllara oranlı verileri hakkında da bilgiler veren Özer, 2000 yılında 2. 53, 2001’de 2. 37, 2003’te 2. 09, 2004’te 2. 11, 2005’te 2. 12, 2006’da 2. 12, 2007’de 2. 15, 2008’de 2. 15, 2009’da 2. 07, 2010’da 2. 03, 2011’de 1. 94’e kadar evli kadın başına düşen çocuk sayısının düştüğünü belirtti. Özer, bu rakamın 1925’de 6.6, 1930’da ise 7. 1 olduğuna dikkat çekerek, nüfusun durağan olabilmesi için bu rakamın en az 2.5 olması gerektiğini kaydetti.

Türkiye’de çocuk sayısının giderek azaldığını vurgulayan Özer, şunları kaydetti: “Bugün 3 çocuk çağrısı yapılıyor. Bu sayı 5’e çıkarılmalıdır. Böyle gittiği müddetçe 50 yıl sonra Türkiye’de delikanlı kalmayacak, 100 yıl sonra ise nesil bitecek. 20 yıla kadarda Türkiye’de okulların çoğu boşalacak çünkü çocuk sayısı hızla düşüyor. Bugün tüp bebek merkezleri kasabalara kadar inmiş durumda. Bunun nedeni işte bu tüketilen tohumlardır.”

TÜB BEBEK MERKEZLERİNE AKIN EDİYORLAR

İstanbul Aydın Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu ise, kısır tohumların yakın zamanda zürriyeti tüketeceğini kaydetti. Hibrit tohumların kadınlarda yumurta çatlaklığı gibi problemler ve erken menopoz gibi problemler oluşturduğunu dile getiren Saraçoğlu, erkeklerde ise sperm sayısında azalma meydana getirdiğini belirtti. Saraçoğlu, “Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki kardeşlerimize bakın 6, 7, 8 çocuğa kadar çocukları oluyor. Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgesi’ne gelindiğinde vatandaşlar tüp bebek merkezlerine akın ediyorlar. Çünkü doğu bölgelerindeki vatandaşlarımız kışın hormonlu sebze alacak ekonomiye sahip değiller. Batıdakiler ise sürekli kısır tohumdan üretilmiş sebze ve meyveleri tüketiyor. Böyle olunca dü tüp bebek merkezlerine akın ediyorlar” dedi. Kısır tohumdan üretilmiş ürünleri tüketen kadınlara tüp bebeğin de tutmadığını vurgulayan Saraçoğlu, kısır tohumdan üretilen ürünlerin tüketilmemesi gerektiği ve bunları üretenlerinde denetlenmesi noktasında uyarıda bulundu.
Bu haber 3,137 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,132 µs